Азербайджанський бізнес проти зміни влади в Україні

З урахуванням того, що офіційний Київ у всіх бідах з втратами територій звинувачує Кремль…

Якщо виходити з повідомлень російських ЗМІ щодо політичної та економічної ситуації в Україні, то складається досить апокаліптична картина.

Дійсно, політична та економічна ситуація в Україні в останні роки склалася непроста, з урахуванням втрати Криму, а також продовження бойових дій в Донбасі. Наївно було вважати, що в даних умовах націоналістичні настрої в Україні не будуть зашкалювати, а багатомільярдні доларові кошти, що направляються на оснащення Збройних сил України, не буде наносити шкоду національній економіці.

Однак до апокаліпсису в Україні далеко. Це слово більш прийнятно по відношенню до економічним інтересам Росії, яка мала досить сильні позиції в енергетичному та фінансовому секторі України. З урахуванням того, що офіційний Київ у всіх бідах з втратами територій звинувачує Кремль, то факт продовження діяльності в Україні російських компаній може викликати лише здивування.

На цьому тлі виникає цілком резонне питання: а як себе почувають діючі в країні інші зарубіжні компанії? Звичайно, ми не будемо давати оцінку діяльності всіх зарубіжних компаній, а ось флагман азербайджанської економіки – Державна нафтова компанія АР (SOCAR) відчуває себе в нинішній ситуації, як «риба у воді».

Про розмах робіт створеного в Україні у 2008 році дочірнього підприємства SOCAR Ukraine говорить той факт, що сьогодні під управлінням компанії 60 автозаправних станцій (АЗС) і два нафтоналивних бункерують «Баку-1» в Києві і «Гянджа» в Одесі. І це не межа. У плани компанії SOCAR Ukraine входить до 2020 року довести кількість АЗС до 150.

Але найголовніше SOCAR Ukraine стала активним учасником і переможцем проведених з боку державних структур тендерів. Зокрема, торговий дім SOCAR Ukraine не раз стає переможцем тендерів, які проводяться з боку Української залізниці. На показник довіри доньці SOCAR говорить і те, що компанія стала переможцем тендеру по закупівлі 20,1 тис. тонн пального для Міністерства оборони України.

В цілому для азербайджанського бізнесу торговельні відносини з Україною розвиваються по висхідній, товарообіг між двома країнами зріс з 333 млн. доларів до 334 млн. доларів до 2016 року, при тому, що обсяги зовнішньоторговельного обороту Азербайджану впали майже на 20% в порівняння з 2015 роком.

Але досить примечателльно, що в 2016 році експорт азербайджанських товарів в Україну зріс майже у два рази, досягнувши до 44,4 млн. доларів. Нагадаємо, що експорт Азербайджану в 2016 році знизився на 28% або більш ніж на чверть.

У поточному році експорт з Азербайджану в Україну помітно зросте, з урахуванням того, що завдяки домовленостям між президентами України Петром Порошенком та Азербайджану Ільхамом Алієвим досягнуті домовленості щодо відновлення поставок нафти на українські нафтопереробні (НПЗ) заводи. Обсяг поставок нафти в 2017 році в Україну з Азербайджану повинен досягти 1,3 млн. тонн нафти.

Подальшим поштовхом для поставок азербайджанської продукції в Україну стане проведений у середині березня 2017 року в Києві бізнес – форум між азербайджанськими та українськими діловими колами.

Азербайджанська делегація на чолі з міністром економіки Шахіном Мустафаевым з діловим десантом з 40 азербайджанських бізнесменів, які представляють галузі промисловості, сільського господарства, будівництва, туризму і фінансового сектора, провели переговори зі своїми українськими колегами.

До речі, в ході проведеного бізнесу-форуму, міністр економіки Мустафаєв зазначив, що зараз йдуть переговори з відповідними структурами влади України, по відкриттю азербайджанського торгового дому в цій країні.

Безумовно, саме в кризовий період можна зайняти велику нішу в країнах, що переживають непрості роки з тих чи інших причин. Разом з тим, існує великий ризик, що ситуація, на прикладі з Україною може розвиватися і за песимістичним сценарієм, і ведення бізнесу в даній країні буде помітно погіршуватися.

Вхід на новий ринок завжди передбачає комерційний ризик, але якщо мова йде про довгостроковій перспективі закріпитися і знайти своє місце під українським сонцем», то саме зараз настав момент активно купувати здешевлені активи в Україні. З урахуванням готовності азербайджанських бізнесменів до ризикових операцій, висловимо надію, що їм вдасться зірвати той грошовий приз, на який вони розраховують. І при такому розкладі ділові кола Азербайджану будуть зацікавлені в зміцненні позиції чинної влади, і внесуть свій внесок у питанні встановлення стабільності в Україні.

Богданюк Костянтин

Костянтин Богданюк

Випускник Одеського національного економічного університету. Одразу після випуску не сатав гаяти часу та почав підприємницьку діяльнисть. Після провалу, пішов працювати менеджером у торгову компанію. У 27 років став директором по управлінню персоналом. Згодом звільнився та створив власний проект – AZNEWSDESK. Багато вивчав як економічні дисципліни, так і журналістську справу. Зараз є власником порталу AZNEWSDESK та його главним редактором.

Related posts